Mõistla talu lugu

Mõistla talu asub Suurpalu külas, Paide vallas, Järvamaal, kunagi riikliku looduskaitse all olnud Palu mõisa pargi servas.

ImageServlet

Palu mõis (Pallo), härrastemaja 1908. Peetri khk, ERM Fk 887:748, Eesti Rahva Muuseum

Mõisahoonest ei ole praeguseks kahjuks midagi säilinud. Kümmekond aastat tagasi talukoha taastamisega algust tehes olid osaliselt säilinud mõisa juurde kuulunud paekivihooned. Neid vanu müüre jõudumööda taastades ning kaasaja vajadustega sidudes oleme tänaseks rajanud oma talu tootmishooned.

Mõistla taluEhitades oleme püüdnud vanade meistrite loodut maksimaalselt säilitada ja võimalikult algupäraselt taastada. Kunagistele mõisamaadele rajati esimese vabariigi aegu, pärast segaseid sõjaaastaid, Mõistla talu (kohanimi tulenes otseselt sõnast “mõis”). Talu juurde rajasime istanduse, kus täna kasvatame mustsõstraid, vaarikaid ja astelpaju. 2010. aastal lisandus ka õunaaed. Kõik meie poolt kasvatatav on mahetoodang ja mahetunnustatud.

Mahla ja moosi tootmine

Mõistla talu2011. aastal otsustasime alustada töötlemisega – mahla ja moosi purki-pakki ja pudelitesse panemisega. Samast aastast on istandused ja tootmine üle viidud osaühingu vormi ning sellega tegeleb OÜ Seilari.

Praeguseks on ettevõttel valmis mahla-moositsehh koos vajalike seadmetega, laohoone, sügavkülmkamber ja oleme tunnustatud toidukäitlemis-ettvõte. Tootmisseadmete ostul oli abiks PRIA.

Esimese tootena tõime 2013. aastal turule Vanaema õunamahla. Lähitulevikus on kavas ettevõte tunnustada kui mahetöötleja ning tuua turule Vanaema tootesarja mahemoosid ja mahlad.